Sanal Pos Nedir ?

payroll

Sanal POS, Point of Sale / Ödeme Noktası yani fiziki POS cihazlarının yerine internet üzerinden kullanılabilir olan sistemin adıdır. Market, mağaza, işyeri gibi farklı alanlarda kart ile ödeme almak amacıyla kullanılan fiziki POS cihazları ile aynı mantıkta çalışır. Fiziki olarak karta temas etmeden sadece doğru bilgiler girilip doğrulama adımlarıyla ödeme işlemin yapılabilmesini sağlar.


Sanal POS (VPOS – Virtual POS) bir yazılım türüdür. Ödeme alma yapısı sadece internet ve cihazlardan erişilebilir durumdadır. Sanal POS kullanmak isteyenlerin tıpkı POS cihazında olduğu gibi finans kuruluşları ile anlaşma yapması gerekir. POS cihazı anlaşma sonunda fiziki olarak gönderilmez, yazılımı erişime açılır ve internet adresine entegre edilir.

payroll

Sanal POS tehlikeli mi?

Sanal POS’un herhangi bir web sitesine entegre edilebilmesi için bankalar belli güvenlik önlemlerini zorunlu tutarlar. Bu denetimler gerçekleşmeden sanal pos kullanımına izin verilmez. Sanal pos kullanımı herhangi bir kredi kartı kullanımından daha fazla risk taşımaz. Son kullanıcı olarak dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımlarını her zaman güncel tutmak, güvenli olduğuna güvendiğiniz sitelerden alışveriş yapmak ve alışveriş yaptığınız web sitelerinde SSL olduğunu kontrol etmektir.

Neden sanal POS?

7 gün 24 saat tahsilat yapma imkânı sağlar.Firmaların rekabet gücünü artırır.Hızlı ve güvenli ödeme sistemi sağlar.Kolay raporlama ve takip imkânı sağlar.Yurt dışından gelen ödemeler de rahatlıkla alınabilir.Banka ve kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen müşterilere bu hizmetin sunulması doğrultusunda daha geniş bir kitleye hitap edebilmek mümkün olur. Dolayısıyla satışlarda artış yaşanması da söz konusudur.Zaman avantajı sağlar. Ödeme işlemi kısa sürede tamamlanıyor olmasından dolayı müşteri zaman kaybı yaşamadan ödeme yapabildiği için alışverişten memnun kalır.

Sanal POS Nasıl Çalışıyor?

Mağaza alışverişlerinizde, kredi kartı ya da banka kartı ile yaptığınız ödemelerde kullanılan POS (Point of Sale) cihazlarının internet alışverişlerinde kullanılan hali, sanal POS olarak adlandırılıyor. Sanal POS, internet üzerinden yaptığınız alışverişlerin sonunda ödeme yaptığınız alan, yani dijital bir ödeme noktası.Sanal POS, POS cihazları ile aynı mantıkla çalışıyor. SanalPOS’un POS cihazından tek farkı, kartınızı bir cihaza okutmak yerine kart bilgilerinizi dijital ekranda belirtilen alanlara girmeniz. Böylece ürün ya da hizmet bedeli sizin hesabınızdan satıcının hesabına aktarılıyor.

Banka Adı BIN Numaraları
Sanal POS tahsilatı yapabilmek için bazı bilgilere ihtiyaç duyulur. Kart ile temas halinde çip üzerinden çekilen bilgiler bu sefer bir form üzerinden doldurulmalıdır. E-ticaret satışı yapan siteden alışveriş yapmak isteyen kullanıcı ödeme adımına geçmeden önce kart numarası, adı ve soyadı, kart son kullanma tarihi ve CVC bilgilerinin yer aldığı bir form doldurur.


Sanal POS cihazları 7 gün 24 saat tahsilat imkânı sunduğu için birçok kullanıcı tarafından tercih edilir. Tüm işlemler internet üzerinden yazılımlar kullanılarak otomatik gerçekleşir. Bu nedenle mesai saatine ya da çalışanlara bağlı değildir.


Sanal POS kullanmanın avantajlarından biri olarak da görülen işlevlerinden biri raporlama ve takip kolaylığı sunmasıdır. Kullanıcı firmalar diğer bir adı ile Üye İş yerleri sipariş, işlem inceleme, satış istatistikleri gibi kayıtları kolaylıkla takip edebilir.

Güvenlik Kodu Oluştur
Uyarı !
Ayarlar !
Kasalar !