Stok ve Depo Takibi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

stok_kontrol
Eldeki verilerin geçmişe ve geleceğe dönük şekilde değerlendirilmesini ifade eden stok takibi, her işletme için sürdürülebilirlik açısından en önemli iş kalemlerinden biridir. Bir işletmenin başarıyla büyümesi için en önemli detaylardan biri, işletmenin kendi içerisindeki düzenini oturtmasıdır. İşletmenin, akışını sorunsuz bir şekilde sağlayabilmesi ve düzenli bir sistem kurabilmesi bu konuda atacağı ilk ve zorlu adım olacaktır.

Her ne kadar ideal pazarlama ve strateji planları yapılsa da, iç sisteminiz kurulmadığı ve stok yetersizliği ya da gereksiz stok fazlalığı kaynaklı sorunlar yaşandığı müddetçe itibarınız tahmin edebileceğinizden çok daha kısa sürede zedelenebilecektir. Dolayısıyla işletmenizde stok yönetimini profesyonel bir şekilde organize etmeniz ve farklı durumlar karşısında hazırlıklı olmanız son derece önemlidir. Stok takibinde adım adım dikkat edilmesi gerekenler hususları birlikte irdeleyelim:

Stok takibinin en temel nedenlerinden birisi, belli dönemlerde karşılaşılan talep artışlarını analiz etmek ve bu taleplere karşı hazırlıklı olmaktır. Böylece stoklu ürünler talep oluştuğunda piyasaya arz edilebilmekte ve stok yetersizliklerinin önüne geçilebilmektedir. Bir diğer neden de ürünlerin tedarik maliyetlerini düşürmek olacaktır. Hem lojistik anlamda hem de adet maliyeti açısından maliyet düşürüleceğinden, sürekli talep olan ürünler yüksek hacimlerde alınabilecek ve stokta bulunabilecektir. Son olarak fiyat dalgalanmalarından da minimum oranda etkilenmek açısından stok takibi önem kazanmaktadır. Özellikle ana hammaddelerinizin fiyatlarında dalgalanmalar söz konusuysa, stok stratejileri sizin için olmazsa olmazdır.

Barkod Kullanımı

Depo takibinde, Barkod kullanmak son derece kolaylık sağlayıcı bir uygulamadır. İster perakende, ister toptan ürün alış verişi yapın, isterseniz üretim yapın, barkod ile ürün hareketlerini izlemek çoğu zaman depo takibinin %50'sini sağlar.
Bir işe nasıl başlanırsa öyle devam ediyor. Çok hareketli bir işte, barkod ile depo takibi yapan bir program olmadan işinizi kurarsanız, ileride barkod sistemine geçip deponuzu tutturmanız zor olacaktır. Bu sebeple, www.herofis.com sistemimize üye olarak, stok modülünün yanında ücretsiz verilen barkod yazma ve okuma modülümüzü kullanabilirsiniz.

Barkod Etiketleri

Barkod kullanıyorsanız, barkod etiketleri de ürününüze uygun seçilmelidir.
Örneğin sadece imalat aşamasında ürünlere yapıştırılan bir etiket kullanacaksanız, NON-PERM adı verilen ve üründen kolayca çıkarılabilen bir etiket kullanmalısınız.
Uzun süre ambalajın üzerinde kalacak ve her türlü hava koşulunda dayanacak bir etiket gerekiyorsa, metalize görünümlü plastik barkod etiketi tercih edilmelidir.
Bunlar gibi örnekleri uzatabiliriz. Burada anlatmak istediğimiz, işinize uygun etiket seçerek, verimi arttırabilirsiniz.

Stok Takip Modülü

  • Farkli departmanlar(kategoriler) tanimlamaniza olanak tanir
  • Her derpartmana göre ortak özellikler tanımlamanızı sağlar
  • Farklı dillerde stok isimleri belirlemeniz mümkündür. Böylece, farklı ülkelerdeki kullanıcılar, aynı stoğu farklı isimlerle görebilirler
  • Barkod okuyarak fatura ve sipariş girişi
  • Barkodu olmayan stoklarınız için barkod yazıcısına ya da normal yazıcıya barkod basma imkanı
  • Farklı ölçü ve para birimleri arasında işlem yapma imkanı vardır
  • Farklı fiyat listeleri tanımlama ve farklı müşterilere farklı fiyat listeleri uygulama imkanı vardır
  • Fatura ile entegre çalışma ve fatura kesildiğinde stoğa otomatik işlenmesi imkanı
Ana menüye dönmek için tıklayın...
Ücretsiz üyelik için buraya basınız...
Güvenlik Kodu Oluştur
Uyarı !
Ayarlar !
Kasalar !